Strona główna / aktualności

image01

Wracamy do gry

ExploraPark czynny w dni robocze od 10.00 do 16.00. W soboty i niedziele od 10.00 do 18.00. Obowiązywać będą nowe zasady korzystania z zasobów ExploraParku - tak abyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie!
Zapoznaj się z naszymi procedurami bezpieczeństwa.


Godziny otwarcia ExploraParku

Kiedy do ExploraParku w okresie świąteczno-noworocznym? Oto grafik:
23 grudnia 2019 - czynne od 9.00 do 16.00
24 grudnia 2019 - nieczynne
25 - 26 grudnia 2019 - nieczynne
27 grudnia 2019 - czynne od 9.00 do 16.00
28 grudnia 2019 - czynne od 10.00 do 18.00
29 grudnia 2019 - czynne od 10.00 do 18.00 - TANIE NIEDZIELE
30 grudnia 2019 - czynne od 9.00 do 16.00
31 grudnia 2019 - czynne od 9.00 do 15.00
01 stycznia 2020 - nieczynne
02 stycznia 2020 - czynne od 9.00 do 16.00
03 stycznia 2020 - czynne od 9.00 do 16.00
04 stycznia 2020 - czynne od 10.00 do 18.00
05 stycznia 2020 - czynne od 10.00 do 18.00 - TANIE NIEDZIELE
06 stycznia 2020 - czynne od 10.00 do 18.00 - TANIE NIEDZIELE
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
Galeria zdjęć: www.facebook.comDziałalność ExploraParku

ExploraPark to nie tylko świetne miejsce do zabawy, nauki, czy zorganizowania urodzin.
To również instytucja wspomagająca lokalne aktywności różnych instytucji. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, że było to zauważone i docenione.
Galeria zdjęć: www.facebook.com100 zagadek matematycznych na 100-lecie niepodległości Polski


W sobotę i niedzielę - 10 i 11 listopada - w ExploraParku odbyły się warsztaty "100 zagadek matematycznych na 100-lecie niepodległości Polski". Goście, którzy byli w Parku od 13,00 do 15,00 z ogromnym zaangażowaniem wzięli udział w rozwiązywaniu matematycznych łamigłówek. Najwięcej emocji wzbudziło współzawodnictwo w rozwiązywaniu zadań z gry logicznej "Zakryj mnie, a mnie odkryj...", "Lustrzanej symetrii" oraz budowaniu konstrukcji z klocków magnetycznych i ramkowych.

Galeria zdjęć: www.facebook.comFestiwal Nauki w Jaśle


ExploraPark już po raz czwarty brał udział w jasielskim Festiwalu Nauki. Festiwal – jak co roku – adresowany był do uczniów wszystkich szczebli edukacji, jak również dorosłych. Jest on stałym elementem programu „Jasło – Miasto Wiedzy”, którego celem jest promocja nauki poprzez zabawę.

Galeria zdjęć: www.facebook.comŁAMIGŁÓWKA Centrum Edukacyjne w Suchym Lesie koło Poznania już otwarta.


Dnia 28 września 2018 roku nastąpiło oficjalne otwarcie nowego Centrum Edukacyjnego ŁAMIŁÓWKA. W uroczystości brali udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lusówku, Pan Grzegorz Wojtera, wójt Gminy Suchy Las oraz przedstawiciele ExploraParku, z Panem prezesem Januszem Mulawą na czele. Łamigłówka to centrum, które korzysta z doświadczeń ExploraParku i proponuje swoim gościom eksponaty i zajęcia wzorowane na tych w Wałbrzychu. Pan Janusz Kłos, prezes Łamigłówki oraz pracownicy centrum zarażają swoich gości entuzjazmem i pasją. Życzymy sukcesów!!!

Galeria zdjęć: www.facebook.comSPiN Day już za nami.


W piątek, 10 listopada, od godziny 11,0 do 13,0 w ExploraParku w ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki odbywała się Ogólnopolska Akcja Porozumienia Społeczeństwo i Nauka – czyli SPiN Day. W wydarzeniu wzięło udział ponad 70 osób – w tym uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 6 w Boguszowie-Gorcach, Szkoły Podstawowej Nr 23 i Nr 28 w Wałbrzychu. Nie zabrakło również indywidualnych gości – dzieci i dorosłych, którzy zechcieli spędzić z nami czas. Temat tegorocznego SPiN Dayʹa brzmiał: MIĘDZY MATEMATYKĄ A ZAGADKĄ. Podczas wydarzenia Animatorka – pani Halina Żywicka – zaprezentowała pokaz, w czasie którego zaprezentowała gościom wybrane eksponaty znajdujące się na wystawie. Zwróciła uwagę na ich „matematyczny sens”. Zachęciła do zabawy, doświadczania, eksperymentowania. W dalszej części pokazu młodsze dzieci, w toku aktywnej dyskusji sterowanej przez Animatorkę, rozwiązywały interaktywne zadania z zakresu edukacji matematycznej. Kolejne, poprawne kroki tego rozwiązania były wyświetlane na ekranie. Natomiast w czasie warsztatów nasi goście rozwiązywali zadania – zagadki matematyczne, budowali bryły z klocków ramkowych i magnetycznych, poszukiwali rozwiązań w „Zakryj mnie, a mnie odkryj…”, „Lustrzanej symetrii”, „Splątanych ścieżkach”, budowali „Most Leonarda”, konstrukcje z klocków „Cubotor”, odkrywali zasady wielokrotnego odbicia. SPiN Day w ExploraParku upłynął na wspólnej zabawie, na wspólnym doświadczaniu, na wspólnym obcowaniu z nauką. Pięknie dziękujemy naszym gościom za udział w tym wspaniałym wydarzeniu, pomysłodawcom – a szczególnie panu Tomaszowi Michalskiemu, szefowi rzeszowskiego ExploRes – za wspaniałą inicjatywę. Zapraszamy do ExploraParku każdego dnia, a za rok na kolejny SPiN Day.

Galeria zdjęć: www.facebook.comSala interaktywnej edukacji matematycznej w Głuszycy Górnej


Zakończone zostały ostatecznie prace oraz wyposażenie sali interaktywnej edukacji matematyczne w Niepublicznym Przedszkolu Fundacji Jawor w Głuszycy Górnej.

Galeria zdjęć: www.facebook.comFestiwal Nauki w Jaśle


ExploraPark już po raz trzeci brał udział w jasielskim Festiwalu Nauki. Festiwal – jak co roku – adresowany był do uczniów wszystkich szczebli edukacji, jak również dorosłych. Jest on stałym elementem programu „Jasło – Miasto Wiedzy”, którego celem jest promocja nauki poprzez zabawę.

Galeria zdjęć: www.facebook.comProjekt "Z robotyką w przyszłość"


Od 9 do 13 października br. gościła z rewizytą w Wałbrzychu grupa uczniów ukraińskich wraz z opiekunkami. W ramach projektu „Z robotyką w przyszłość” uczniom polscy i ukraińscy wzięli udział w zajęciach, które odbyły się w ExploraParku oraz Energetyku. Zapoznali się także z wykorzystaniem robotów przemysłowych w Cersanicie. Obie grupy zwiedziły Zamek Książ, wałbrzyską starówkę, Kościół Pokoju w Świdnicy oraz Hydropolis, Uniwersytet Wrocławski i starówkę we Wrocławiu. Biorąc udział w polsko-ukraińskim projekcie młodzież nie tylko zapoznała się z historią i zabytkami swoich regionów, ale także wysłuchała interesujących wykładów oraz wzięła udział w warsztatach z zakresu robotyki. Między uczniami i opiekunami obu grup zawiązały się również przyjaźnie, które zapewne będą trwały o wiele dłużej niż realizacja projektu.

Galeria zdjęć: www.facebook.comWizyta uczniów Gimnazjum Menadżerskiego z Wałbrzycha


Dnia 22 czerwca odwiedzili ExploraPark uczniowie Gimnazjum Menadżerskiego z Wałbrzycha, budując imponującą budowlę..

Zobacz co: www.facebook.comGoście z Ukrainy w ExploraParku


Dnia 9 grudnia odwiedzili ExploraPark goście z Ukrainy - z Małej Akademii Nauk z Kijowa. Celem ich wizyty w Polsce było nawiązanie współpracy z centrami nauki - planują podobne utworzyć w swoim kraju. Poza Wałbrzychem, odwiedzili Warszawę, Gdynię i Wrocław

Zobacz co o ExploraPark sądzą goście z Ukrainy: www.facebook.comPrawdziwy Mikołaj w ExploraParku


5 grudnia do ExploraParku przyjechały dwie grupy. Elfy i Mikołajki z klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 6 w Jeleniej Górze oraz uczniowie klas III ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu.
Dzieci spotkały się tutaj z PRAWDZIWYM Mikołajem, który doskonale się z nimi bawił, objaśniał działanie eksponatów i hojnie rozdawał lizaki.

Na zakończenie pobytu obu grup Mikołaj rozdał dzieciom paczki ze wspaniałymi podarunkami.

Galeria zdjęć: www.facebook.comSPiN Day już za nami


W czwartek, 10 listopada, od godziny 11:00 do 14:00 w ExploraParku w ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki odbywała się Ogólnopolska Akcja Porozumienia Społeczeństwo i Nauka – czyli SPiN Day. W wydarzeniu wzięło udział blisko sto osób – w tym uczniowie kl. 6 oraz II gimnazjum Zespołu Szkół Samorządowych w Ciepłowodach oraz Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych w Wałbrzychu. Spośród zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycili nas: pan Zygmunt Nowaczyk – Wiceprezydent Miasta Wałbrzycha, pani Beata Lis – Dyrektor ZZS w Ciepłowodach, pan Paweł Łuczyński – Dyrektor PSP Nr 15, nauczycielki i uczniowie PSP Nr 28, nauczycielki i uczniowie PSP Nr 23. Nie zabrakło również wielu indywidualnych gości – dzieci i dorosłych, którzy zechcieli spędzić z nami czas.

Tematem tegorocznego SPiN Dayʹa brzmiał: MATEMATYKA JEST WSZĘDZIE!

Podczas wydarzenia pani Halina Żywicka zaprezentowała pokaz, w czasie którego uświadomiła gościom, że matematyka funkcjonuje w otaczającym nas świecie. Pokazała, że w malarstwie, rzeźbie, architekturze spotykamy dzieła, których autorzy dobrze rozumieli sens matematycznych pojęć. Wiedzieli, co to jest perspektywa, złoty podział, symetria, figury foremne czy anamorfoza. Udowodniła, że budowa świata przyrody opiera się na matematycznej logice. Zapoznała odbiorców z ciągiem Fibonacciego, którego regułę można odnaleźć w budowie wielu wytworów natury. Pokazała gościom, że matematykę wykorzystujemy również w wielu dziedzinach życia praktycznego – chociażby dekorując mozaikami i parkietażami swoje otoczenie.

Natomiast w czasie warsztatów nasi goście – przede wszystkim młodzież gimnazjalna z Ciepłowodów – budowali mozaiki i parkietaże, odkrywali zagadki złudzeń optycznych, kolorowali mapy czterema kolorami, budowali model plastra miodu oraz odczytywali „zaszyfrowane przez anamorfozę” napisy i rysunki. Tegoroczny SPiN Day to także tworzenie haseł związanych z ExploraParkiem, matematyką czy nauką oraz fotografowanie się z nimi. Oto niektóre hasła zapisane „w chmurkach” przez naszych gości:
- „MATEMATYKA JEST FAJNA”
- „CZY JEST ŁADNIE CZY DESZCZOWO – W EXPLORAPARKU JEST CZADOWO”
- „CIOCIA, BABCI I TEŚCIOW DO EXPLORAPARKU PÓJŚĆ GOTOWA”
- „MATEMATYKA JEST DRZWIAMI I KLUCZEM DO NAUKI”
- „MIĘDZY DUCHEM A MATERIĄ POSREDNICZY MATEMATYKA”
- „FAJNA JEST NAUKA”
- „SĄ PLUSY DODATNIE I PLUSY UJEMNE”
- „PIERWIASTKUJĘ ZŁO, POTĘGUJĘ DOBRO”
- „BĄDŹ SOBĄ! CHYBA, ZE MOŻESZ BYĆ EINSTEINEM!”
- „BO WSZYSTKIE PLANETY CHCĄ MIEĆ Z EXPLORAPARKU GADŻETY”.

SPiN Day upłynął na wspólnej zabawie, na wspólnym doświadczaniu, na wspólnym obcowaniu z nauką.
Pięknie dziękujemy naszym gościom za udział w tym wspaniałym wydarzeniu, pomysłodawcom – a szczególnie panu Tomaszowi Michalskiemu, szefowi rzeszowskiego ExploRes – za wspaniałą inicjatywę.
Zapraszamy do ExploraParku każdego dnia, a za rok na kolejny SPiN Day.

Galeria zdjęć: www.facebook.com
Otrzymaliśmy dziś bardzo miły prezent od Przyjaciół Puchatka i Przyjaciół Tygryska z Niepublicznego Przedszkola "Sobięcinek" z Wałbrzycha.
Galeria zdjęć: www.facebook.com
ExploraPark przy Instytucie Badań Kompetencji informuje, że od dnia 2 czerwca 2016 r. Nie pełni patronatu naukowego nad Językową Szkołą Podstawową "Młody Kopernik" w Wałbrzychu.


Otrzymaliśmy ostatnio bardzo miły prezent od Publicznej Szkoły Podstawowej nr 23 z Wałbrzycha.
ExploraPark będzie nieczynny 24, 25 i 26 grudnia.

W dniach 27, 28, 29, 30 i 31 grudnia 2015 r. oraz 6 stycznia 2016 r. czynny od godziny 10:00 do 18:00.

Serdecznie zapraszamy!!Dnia 30 października 2015 roku uczniowie klas 4 i 5 ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Boguszowie-Gorcach uczestniczyli w Lekcji ExploraPark – „Matematyka w przyrodzie”.

Była to jednak niezwykła lekcja!

Wśród uczniów tej grupy znalazł się dziesięciotysięczny gość ExploraParku!
W czasie zajęć odbyło się losowanie. Dzieci były bardzo przejęte – tym bardziej, że nie wiedziały, jaka niespodzianka je czeka. W efekcie tego losowania okazało się, że GOŚCIEM SPECJALNYM jest Nataniel z klasy 4 A. Poza gratulacjami pracowników ExploraParku, otrzymał On prezent w postaci pakietu zabawek interaktywnych. Wszystkie pozostałe dzieci zostały obdarowane zakładkami do książek.Galeria zdjęć: www.facebook.comW ostatnich dniach października otrzymaliśmy podziękowania Teatru Za Jeden Uśmiech.Galeria zdjęć: www.facebook.com


SPiN Day już za nami


W sobotę, 12 września, od godziny 11,0 do 14,0 w ExploraParku odbywała się Ogólnopolska Akcja Porozumienia Społeczeństwo i Nauka – czyli SPiN Day. W wydarzeniu wzięło udział blisko sto osób – w tym uczniowie gimnazjalnych klas „politechnicznych” Zespołu Szkół Samorządowych w Ciepłowodach oraz uczniowie klas III z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 28. Spośród zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycili nas: pan Łukasz Białkowski – Wójt Gminy Ciepłowody, pani Beata Lis – Dyrektor ZZS w Ciepłowodach, pani Urszula Karnasiewicz – Dyrektor PSP Nr 28, pani Halina Baranowska Wicedyrektor PSP Nr 28, pani Mariola Kruszyńska – Prezes Fundacji Edukacji Europejskiej, pani Barbara Żurakowska – Prezes Fundacji Kobiety Zmieniają świat, pani Joanna Kwiatkowska – Prezes Fundacji Ulica Swoje Wie. Nie zabrakło również wielu indywidualnych klientów – dzieci i dorosłych, którzy zechcieli spędzić z nami sobotni czas.

SPiNaliśmy się dla naszych gości FRAKTALNIE.

Oto motto spotkania: „W nowym świecie wszystko będzie inne – chmury, góry, liście, drzewa… geometria fraktalna spowoduje, że bezkształtne formy euklidesowe nabiorą matematycznego porządku”.

Podczas wydarzenia pani Halina Żywicka zaprezentowała pokaz „… a jednak się kręci” wokół FRAKTALA. Uświadomił on naszym gościom niezwykłą właściwość dowolnie małego fragmentu fraktala, który odpowiednio powiększony do złudzenia przypomina cały wyjściowy zbiór lub jego część, czyli posiada cechę tak zwanego nieskończonego samopodobieństwa.

Natomiast w czasie warsztatów nasi goście – przede wszystkim młodzież gimnazjalna z Ciepłowodów – kształtowali umiejętność postępowania zgodnie z podanym algorytmem, a także rozwijali wyobraźnię i wrażliwość estetyczną. Przybliżyliśmy im pojęcia nieskończoności i ograniczoności. Wykorzystywaliśmy algorytmy, czyli sposoby powstawania fraktali. Zbudujemy razem Piramidę Sierpińskiego oraz Drzewo Pitagorejskie, jako przykłady fraktali.

SPiN Day to także happening „SPiNamy naukę”, w czasie którego nasi gości – chętniej młodsi niż starsi – uruchamiając własną pomysłowość i kreatywność, przeprowadzili samodzielnie wiele doświadczeń ze spinaczami biurowymi. Okazało się, że spinaczem można wystrzelić, dwa spinacze da się spiąć przy pomocy paska papieru, pływanie spinaczy na powierzchni wody jest możliwe, gdy użyje się do pomocy kawałka papieru toaletowego, a magnes umożliwił „wędrowanie” spinaczy w kubku napełnionym wodą.

SPiN Day upłynął na wspólnej zabawie, na wspólnym doświadczaniu, na wspólnym obcowaniu z nauką.

Pięknie dziękujemy naszym gościom za udział w tym wspaniałym wydarzeniu, pomysłodawcom – a szczególnie panu Tomaszowi Michalskiemu, szefowi rzeszowskiego ExploRes – za wspaniałą inicjatywę.

Zapraszamy do ExploraParku każdego dnia, a za rok na kolejny SPiN Day.

Galeria zdjęć: www.facebook.com


W dniach 20 i 21 sierpnia 2015 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się dziewiąta z kolei konferencja „Pokazać – Przekazać”.
Reprezentację ExploraParku stanowiły: pani Jolanta Sokołowska – wiceprezes Zarządu IBK oraz pani Beata Lis – dyrektor ZSS w Ciepłowodach.
Podczas konferencji odbyło się wiele interesujących paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów oraz spotkań i rozmów kuluarowych.
Konferencja to spotkanie reprezentantów środowisk działających na rzecz rozwoju edukacji. Stanowi platformę dialogu na temat współczesnych wyzwań i nowych kierunków w edukacji formalnej i nieformalnej, a także upowszechniania wypracowanych rozwiązań.
W czasie panelu dyskusyjnego „Jak dać coś innym, jednocześnie samemu stając się bogatszym, czyli Szkoła w środowisku lokalnym” uczestnicy konferencji wysłuchali prezentacji p. Jolanty Sokołowskiej i p. Beaty Lis – „Co nas połączyło i co z tego wynikło. Instytut Badań Kompetencji w Wałbrzychu – ZSS w Ciepłowodach”.
Dokonania ExploraParku oraz współpraca z Zespołem Szkół Samorządowych w Ciepłowodach spotkały się z uznaniem i zainteresowaniem wielu uczestników konferencji.

Galeria zdjęć: www.facebook.com


6. Interaktywny Piknik Wiedzy w Rzeszowie

Jak co roku w czerwcu, ExploraPark gościł w Rzeszowie, gdzie w ramach "Dnia Odkrywców" Stowarzyszenie Explores zorganizowało 6. Interaktywny Pikniku Wiedzy. Zainteresowanie imprezą tradycyjnie było ogromne. Pogoda dopisała, a odkrywcy (mali i ci więksi) chętnie "łamali sobie głowy", rozwiązując zadania i gry logiczne.Galeria zdjęć: www.facebook.com


Festiwal Gier i Rozrywki "GAME DAYS 2015" w Zamku Książ

W ostatnich dniach maja w Zamku Książ zorganizowano I Festiwal Gier i Rozrywki "GAME DAYS 2015".
ExploraPark Park Nauki i Techniki był jednym z wystawców.
Zwiedzający chętnie odrywali się od monitorów komputerów, aby rozwiązywać zadania i gry logiczne.Galeria zdjęć: www.facebook.com/ExploraPark


6. Targi Książi w Warszawie

Instytut Badań Kompetencji - jako wydawnictwo - prezentował swoje publikacje oraz interaktywne zabawki dydaktyczne na stoisku 5/D1.
W czasie czterech dni trwania targów Stadion Narodowy odwiedziło ponad 70 tysięcy osób.
Na stoisku IBK największym zainteresowaniem cieszyły się gry logiczne "Siła przyciągania" i "Splątane ścieżki" oraz mozaika "Hexagon", a także publikacje - "Moje pierwsze SUDOKU", "A ja już liczę, zliczam i obliczam", "Angloteścik", "Pierwszoteścik", "Drugoteścik" i "Trzecioteścik".Galeria zdjęć: www.targi-ksiazki.waw.pl


Wizyta dzieci ze Specjalistyczne Szpitala w Wałbrzychu


W dniu 17 kwietnia odwiedziły nas dzieci ze Specjalistyczne Szpitala w Wałbrzychu.
Pod koniec zajęć przekazali nam bardzo miły prezent...
Konferencja Interakcja-Integracja

image01


W dniach od 11 do 13 marca 2015 roku w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu odbyła się siódma z kolei konferencja "Interakcja - Integracja".

Reprezentację ExploraParku stanowiły: p. Jolanta Sokołowska - wiceprezes Zarządu IBK, p. Jolanta Walewska - wiceprezes Zarządu IBK oraz p. Beata Lis - dyrektor ZSS w Ciepłowodach.

Podczas konferencji odbyło się wiele interesujących sesji panelowych, sesji odwróconych, wykładów oraz spotkań i rozmów kuluarowych.

Doświadczenia ExploraParku - "Gry i zabawy - z matematyką w tle" - prezentowane były na sesji "Naukowy bazar: bawmy się, dzielmy się, uczmy się!". Natomiast na sesji "Szkoła w centrum... uwagi" uczestnicy konferencji wysłuchali prezentacji p. Jolanty Sokołowskiej i p. Beaty Lis - "Interaktywna matematyka w szkołach".

Dokonania ExploraParku spotkały się z uznaniem i zainteresowaniem wielu uczestników konferencji.

       

       

Galeria zdjęć: Facebook.pl/Galeria
Wizyta uczniów i opiekunów z DSOSW

image01


W dniu 12 lutego odwiedzili nas uczniowie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących.
Pod koniec zajęć przekazali nam bardzo miły prezent...

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Galeria zdjęć: Facebook.pl/Galeria
23. Finał WOŚP w ExploraParku

image01


W dniu 16 stycznia odwiedzili nas Państwo Piekarscy, którzy
wylicytowali na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
bilet wstępu dla 5 osób do ExploraParku.Podziękowania za wsparcie

image01

W dniu 11 stycznia odwiedzili nas uczniowie Szkoły Podstawowej w Uhercach Mineralnych,
od których otrzymaliśmy bardzo miły prezent.

Szczegóły poniżej :).
Weekend z Mikołajem w ExploraParku

image01

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Mikołajem.

Mikołaj będzie czekał na gości 6 i 7 grudnia od 10:00 do 18:00.
Zapraszamy Rodziców i Opiekunów wraz ze swoimi pociechami

Poza standardową zabawą w ExploraParku będzie można skorzystać z oferty "mikołajkowej":
paczka z zabawkami edukacyjnymi i słodyczami w cenie 30 zł (w cenie paczki bezpłatny wstęp dla obdarowanego do ExploraParku).


Pisali o nas

image01

Polecamy artykuł pt. "Takiego Wałbrzycha nie znacie. Staje się naprawdę piękny"
, gdzie niedawno odwiedzili nas jego autorzy i opisali ExploraPark

Zachęcamy do lektury: Most_Leonarda__ktory_sam_sie_unosi,,6.html


Z karnetem taniej...

image01

Kup karnet do ExploraParku i płać mniej!!

Przykładowo, za karnet na 5 wejść zapłacisz 60 zł - 12 zł za wizytę

Karnet na 10 wejść kosztuje 100 zł, a zatem pojedyncza wizyta kosztować będzie tylko 10 zł

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.


SIłOWNIA PLENEROWA już otwarta

image01

SIłOWNIA PLENEROWA przy ulicy Moniuszki 66 już oficjalnie otwarta!
Dnia 27 czerwca 2014 r., o godz. 11,00 odbyło się uroczyste, oficjalne otwarcie SIłOWNI PLENEROWEJ. W obecności Pana Grzegorza Kruszyńskiego - wiceprezesa Fundacji Edukacji Europejskiej - mieszkańców osiedla, pracowników Instytutu Badań Kompetencji i Spółdzielni Socjalnej "Interakcja" oraz mediów wstęgę przecięli - Pani Jolanta Sokołowska, wiceprezes IBK, oraz Pan Zbigniew Stanczewski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Skarbek.
Instytut Badań Kompetencji, ExploraPark Park Nauki i Techniki wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową "Skarbek" uzyskali wsparcie finansowe w ramach 4. Funduszu Toyoty "DOBRE POMYSłY ZMIENIAJĄ NASZ ŚWIAT".
Na terenach zielonych Spółdzielni, obok placu zabaw, zamontowane zostały trzy urządzenia - trenażery - z których korzystają nie tylko mieszkańcy pobliskich domów.
Głównym celem zrealizowanego projektu jest promocja zdrowego trybu życia - zachęcenie do aktywności fizycznej, ćwiczeń i integracji. Ogólnodostępna, bezpłatna SIłOWNIA PLENEROWA jest doskonałą odskocznią od obowiązków dnia codziennego. Pozwala się zrelaksować, a także korzystnie wpływa na formę i kondycję fizyczną.
Umieszczenie urządzeń siłowni obok placu zabaw pozwala na integrację między dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Dodatkowo zagospodarowanie terenów zielonych trwale zmieniło wizerunek otoczenia i ukształtowało jego rekreacyjny charakter.

Galeria zdjęć: Facebook.pl/Galeria


Wakacje w Exploraparku

image01

Nie masz pomysłu co robić podczas wakacji?

Przyjdź do ExploraParku!!

Możesz spędzić cały dzień na ciekawej i atrakcyjnej zabawie
Bilet - ulgowy w cenie 15 zł - upoważnia Cię do jednorazowego wejścia bez ograniczenia czasowego.

ExploraPark w czasie wakacji czynny codziennie, od poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 18:00

ZAPRASZAMY


Przyjdź do siłowni plenerowej

image01

Jeśli podczas wakacji - lub kiedykolwiek indziej - będziesz mieć ochotę poćwiczyć na świeżym powietrzu, pamiętaj że przy ul. Moniuszki 66 I powstała SIłOWNIA PLENEROWA.
Instytut Badań Kompetencji, ExploraPark Park Nauki i Techniki wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową "Skarbek" uzyskali wsparcie finansowe w ramach 4. Funduszu Toyoty "DOBRE POMYSłY ZMIENIAJĄ NASZ ŚWIAT".
Na terenach zielonych Spółdzielni, obok placu zabaw, zamontowane zostały trzy urządzenia - trenażery - z których korzystają nie tylko mieszkańcy pobliskich domów.
Głównym celem zrealizowanego projektu jest promocja zdrowego trybu życia - zachęcenie do aktywności fizycznej, ćwiczeń i integracji. Ogólnodostępna, bezpłatna SIłOWNIA PLENEROWA jest doskonałą odskocznią od obowiązków dnia codziennego. Pozwala się zrelaksować, a także korzystnie wpływa na formę i kondycję fizyczną.
Umieszczenie urządzeń siłowni obok placu zabaw pozwala na integrację między dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Dodatkowo zagospodarowanie terenów zielonych trwale zmieniło wizerunek otoczenia i ukształtowało jego rekreacyjny charakter.
Oficjalne otwarcie SIłOWNI PLENEROWEJ nastąpi 27 czerwca 2014 roku, ale korzystać z niej można już teraz.
Bądź aktywny!
Przyjdź z dziećmi, rodzicami, znajomymi!

Galeria zdjęć: Facebook.pl/Galeria
Targi Książki w Warszawie

image01

Instytut Badań Kompetencji - jako wydawnictwo - prezentował swoje publikacje oraz interaktywne zabawki dydaktyczne na stoisku 203 V. W czasie czterech dni trwania targów Stadion Narodowy odwiedziło ponad 70 tysięcy osób. Na stoisku IBK największym zainteresowaniem cieszyła się gra logiczna "Siła przyciągania" oraz mozaika "Hexagon", a także publikacje - "Pierwszoteścik", "Drugoteścik" i "Trzecioteścik". Galeria zdjęć: Facebook.pl/Galeria
Pisali o nas

image01

Na portalu zabkowiceslaskie4you umieszczony jest artykuł o klasie gimnazjalnej o profilu politechnicznym w Zespole Szkół Samorządowych w Ciepłowodach.

Instytut Badań Kompetencji, ExploraPark park Nauki i Techniki sprawuje nad tą klasą patronat naukowy.

Zachęcamy do lektury: http://zabkowiceslaskie4you.pl/2014/02/mozesz-uczyc-sie-wiecej


dotacje IV edycji Funduszu Toyoty wręczone

image01

Dnia 15 stycznia 2014 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowe w Wałbrzychu odbyło się uroczyste wręczenie symbolicznych czeków z dotacją w ramach IV edycji Funduszu Toyoty "Dobre pomysły zmieniają nasz świat".

Instytut Badań Kompetencji, Explorapark Park Nauki i Techniki otrzymał 6 200 zł na realizację projektu promującego zdrowy tryb życia:
"Siłownia plenerowa przy ulicy Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu".

Galeria zdjęć: Facebook.pl/Galeria


Otwarcie placu zabaw

image01

Dnia 29 października 2013 roku przy ulicy Moniuszki 66 w Wałbrzychu miało miejsce uroczyste otwarcie Placu Zabaw, dzięki wspólnym staraniom ExploraParku, Spółdzielni Mieszkaniowej Skarbek i przy udziale środków z Funduszu Toyoty "Dobre Pomysły Zmieniają Nasz Świat". Plac odzyskał dawny blask dzięki nowym elementom - huśtawce, równoważni, a przede wszystkim kopule geodezyjnej, która wzbudzała największy zachwyt podczas oficjalnego otwarcia placu zabaw przy ExploraParku.

Kopuła geodezyjna to konstrukcja, w której trójkąty połączone ze sobą tworzą kulę. Chcieliśmy, żeby wyglądało to ładnie, wzbudzało zainteresowanie i przeniosło trochę matematyki na zewnątrz - mówi Dariusz Sroka, wiceprezes Instytutu Badań Kompetencji.

Przypomnijmy, że projekt został zrealizowany w ramach Funduszu Toyoty przy udziałem studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej imieniem Angelusa Silesiusa m. in. Aleksandry Pięta, Sylwii Biernacka i Natalii Listwan, które przygotowały koncepcje zagospodarowania przestrzennego terenu.

Galeria zdjęć: Facebook.pl/Galeria


Nowy plac zabaw przy ExploraParku

image01

Stowarzyszenie Instytut Badań Kompetencji od 2007 roku prowadzi ExploraPark – Park Nauki i Techniki (Wałbrzych, ul. Moniuszki 66I), które podobnie jak Centrum Nauki Kopernik, wdraża ideę nauki przez zabawę, eksperymentowanie i doświadczenia. Na 400m2 powierzchni znajduje się ponad 80 interaktywnych eksponatów, które pozwalają na prezentowanie problemów nauk matematycznych, technicznych i przyrodniczych. Jednym z założeń projektu Zagospodarowania placu zabaw przy ulicy Moniuszki w Wałbrzychu , oprócz funkcji ekologicznych i prozdrowotnych, było poprawienie obecnej mocno zniszczonej infrastruktury placu zabaw i wyposażenie jej w nowe, atrakcyjne dla dzieci zabawki – huśtawka, tor przeszkód, gra w klasy i ściana wertykalna, na której dzieci i ich rodzice będą mogli sadzić własne rośliny. Chcemy, aby plac zabaw stał się częścią ExploraParku, dlatego jednym z ciekawych elementów zainstalowanych na placu będzie kopuła geodezyjna – wielościan, który z trójkątnych elementów odwzorowuje powierzchnię kuli tworząc ciekawy baldachim nad piaskownicą.

Już wkrótce w ramach projektu zleconego przez Fundusz Toyoty „Dobre pomysły zmieniają nasz świat” nastąpi otwarcie palcu zabaw przy ulicy Moniuszki 66. Wszystkie prace powoli dobiegają końca – jest już nowa piaskownica z ciekawym zadaszeniem, jest nowa huśtawka i tor przeszkód. Wszystkie stare elementy zostały naprawione i pomalowane.

Dzięki pracy pracowników ExploraParku oraz wolontariuszy we współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Skarbek udało się trwale zmienić wygląd Osiedla przy ulicy Moniuszki w Wałbrzychu


Piknik Rodzinny w Polkowicach

image01

Volkswagen Motor Polska spółka z o. o. w Polkowicach zorganizował Piknik Rodzinny z okazji 15-lecia istnienia koncernu.
Pani Katarzyna Najdek, jedna z osób organizujących imprezę, zaproponowała udział ExploraParku w Pikniku.
W hali produkcyjnej fabryki zaprezentowane zostały eksponaty i zabawki dydaktyczne ExploraParku. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem dzieci i dorosłych.

Galeria zdjęć: Facebook.pl/Galeria


Otwarcie Sali Interaktywnej Edukacji w Ciepłowodach

image01

Podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w Zespole Szkół Samorządowych w Ciepłowodach Pani Dyrektor Beata Lis powiadomiła uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości, że utworzona została I klasa gimnazjalna o profilu politechnicznym. Klasę tę patronatem objął Instytut Badań Kompetencji, ExploraPark w Wałbrzychu.Tego dnia otwarta została Sala Interaktywnej Edukacji, której gospodarzami są uczniowie klasy politechnicznej. Sala będzie również służyła wszystkim innym uczniom szkoły. Będą mogli tam odkrywać i rozwijać swoje zainteresowania przedmiotami ścisłymi.Podczas uroczystości obecni byli zaproszeni przez Panią Dyrektor Goście: Pani Grażyna Orczyk - sekretarz Gminy, Pani Józefa Warechowicz – prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Ząbkowicach Śląskich, Pani Jolanta Sokołowska – wiceprezes Instytutu Badań Kompetencji w Wałbrzychu, Pani Halina Żywicka – animator ExploraParku w Wałbrzychu, Pan Rafał Smela – dzielnicowy gminy Ciepłowody, Ksiądz Ryszard Słowik – proboszcz parafii Ciepłowody.

Galeria zdjęć: Facebook.pl/Galeria


Babskie Gadanie 9

image01

Dnia 20 czerwca 2013 roku odbyło się dziewiąte, ostatnie w tym roku szkolnym, spotkanie z cyklu „Babskie Gadanie!”

Temat spotkania: „Zakończenie 1. sezonu”.
W spotkaniu wzięło udział 18 Pań.

Spotkanie prowadziła Jola Sokołowska.
Przedstawiła prezentację, w której znalazły się „statystyki” J czyli informacje o tym, ile było spotkań, ile Pań jest uczestniczkami wszystkich z nich, które Panie brały udział w większości spotkań, jaka była tematyka każdego ze spotkań.
Podczas prezentacji Panie mogły przypomnieć sobie, co działo się na każdym z ośmiu spotkań, oglądnąć i skomentować zdjęcia.
Dalsza część spotkania odbyła się przy stole, na którym królowały fantastyczne przystawki wykonane przez Elę Kozłowską.
Uczestniczki spotkania, przy winie, kawie i herbacie, wymieniały swoje wrażenia ze spotkań, snuły plany na kolejny rok szkolny, toczyły sympatyczne pogaduszki w „podgrupach”, jednym słowem – doskonale się bawiły!

Kolejny termin spotkania ustalony został na 26 września 2013 r.

Galeria zdjęć: Facebook.pl/Galeria


Ceremonia III edycji Funduszu Toyoty

image01

27 maja 2013 o godzinie 10.00 w Auli Auditorium Novum w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia symbolicznych czeków dla 6 organizacji - finalistów III edycji Funduszu Toyoty.
W ceremonii wzięli udział m.in.:
1. Rektor PWSZ - prof. dr gab. Elżbieta Lonc
2. Prezes Toyota Motor Manufacturing Poland - Carl Klem
3. Burmistrz Jedliny Zdrój - Leszek Orpel
4. Burmistrz Boguszowa Gorce - Waldemar Kujawa
5. Kierownik Wydziału Oświaty UM Wałbrzych - Joanna Dobrowolska - Bielecka
a także przedstawiciele TMMP: Grzegorz Górski i Piotr Sandomierski.
W trakcie uroczystości przedstawiono 6 laureatów III edycji Funduszu Toyoty. Prezes TMMP Carl Klem wspólnie z J.M. Rektorem PWSZ p. Elżebietą Lonc wręczyli symboliczne czeki. Przedstawiciele samorządów, na których terenie będą realizowane projekty wyrazili swoje poparcie i chęć niesienie wszechstronnej pomocy. Na zakończenie przedstawiciele 6 finalistów wraz ze studentami (autorami koncepcji zagospodarowania przestrzennego) przedstawili krótkie prezentacje swoich projektów
W ramach III edycji Funduszu Toyoty zostały złożonych 13 wniosków o wartości 259 828,76 zł i łącznej wartości wnioskowanej dotacji w wysokości 110 359,69 zł. W ramach III edycji Funduszu Toyoty przewidziano na dotacje 45.000 zł.

Komisja Dotacyjna podjęła decyzję o przyznaniu 6 dotacji. Poniżej prezentujemy przyznane dotacje wraz podaniem nazwy Wnioskodawcy oraz liczby przyznanych punktów.
LISTA PRZYZNANYCH DOTACJI W RAMACH II EDYCJI FUNDUSZU TOYOTY
1. Fundacja Azyl, 413 pkt., dotacja – 7.699,00 zł (77% kwoty wnioskowanej)
2. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Boguszowie Gorcach, 402 pkt., dotacja – 7.700,00 zł(77% kwoty wnioskowanej)

3. Instytut Badania Kompetencji, 370 pkt., dotacja – 7.289,00 zł (77% kwoty wnioskowanej) – Modernizacja placu zabaw przy ulicy Moniuszki 66 w Wałbrzychu.

4. Publiczne Gimnazjum Specjalne nr 10 w Wałbrzychu, 369 pkt., dotacja – 7.700,00 zł (77% kwoty wnioskowanej)
5. Uczniowski Klub Sportowy Jedlina Zdrój, 365 punktów, dotacja – 6.477,00 zł (77% kwoty wnioskowanej)
6. Publiczne Gimnazjum nr 3 w Wałbrzychu, 345 pkt. – 7.700,00 złBabskie Gadanie 8

image01

Temat spotkania: „Orientalny wieczór”.
W spotkaniu wzięło udział 14 Pań.

Spotkanie prowadziła Arleta Mańka.
ExploraPark zaczarowany został przez prowadzącą… zmienił się wystrój – pojawił się gong i misy tybetańskie oraz inne egzotyczne instrumenty, zmienił się także nastrój – Panie skupiły się na sobie, swoich doznaniach i potrzebach. W pierwszej części spotkania odbyło się wiele ćwiczeń z zakresu kinezjologii edukacyjnej. Kinezjologia – określana mianem „gimnastyki mózgu” – skutecznie uczy i pokazuje w praktyce możliwości wykorzystania naturalnego ruchu fizycznego, niezbędnego do organizowania pracy mózgu i ciała w celu rozszerzenia własnych możliwości. Uczestniczki spotkania, prowadzone przez Arletę, z wielkim zaangażowaniem wykonywały wszystkie ćwiczenia.

W przerwie – przy kawie, herbacie i ciasteczkach – toczyły się rozmowy o pasjach Arlety i innych uczestniczek.W drugiej części spotkania Arleta wykonała koncert gongów i mis tybetańskich. Ta wyjątkowa muzyka pozwoliła uczestniczkom spotkania na wyjątkowe doznania…

Kolejny termin spotkania ustalony został na 20 czerwca 2013 r.

Galeria zdjęć: Facebook.pl/Galeria


Targi Książki w Warszawie

image01

Instytut Badań Kompetencji – jako wydawnictwo – prezentował swoje publikacje oraz interaktywne zabawki dydaktyczne na stoisku 20 D2.
W czasie czterech dni trwania targów Stadion Narodowy odwiedziło ponad 60 tysięcy osób. Na stoisku IBK największym zainteresowaniem cieszyła się gra logiczna „Zakryj mnie, …a mnie odkryj” z motywem graficznym piłeczek (w końcu miejscem targów był stadion!) oraz „Puzzle IQ Block”, a także publikacje – „Pierwszoteścik” i „Testy predyspozycji językowych”.

Galeria zdjęć: Facebook.pl/Galeria


Babskie Gadanie 7

image01

Temat spotkania: „Piękniejemy na wiosnę”.
W spotkaniu wzięło udział 19 Pań.

ExploraPark zamienił się tym razem w salon kosmetyczny, a właściwie trzy salony! Agnieszka Luteńko, Kasia Wieczorek i Sylwia Rekowska – w trzech grupach, stolikach – odprawiały czary-mary z zachwyconymi paniami. Każdy salon-stolik był inny, w każdej grupie działy się inne czary – ale efekt w każdym był zachwycający!
Panie, zawsze piękne i urocze, wypiękniały na wiosnę jeszcze bardziej.

Kawa, herbata i ciasteczka czekały z utęsknieniem – ale rzadko która z Pań z nich korzystała. Wszystkie ważne – kosmetyczne i nie tylko – rozmowy toczyły się przy stolikach.

Kolejny termin spotkania ustalony został na 23 maja 2013 r.

Galeria zdjęć: Facebook.pl/Galeria


Rekord w ExploraParku

image01

W czasie wizyty uczniów klas 4 i 5 z Zespołu Szkół Muzycznych w Wałbrzychu padł rekord!!!
Dwie dziewczynki z klasy 4 b – Emilka i Natalka – zbudowały „Most Leonarda”, do którego użyły 28 deseczek. Tak dużego mostu nie zbudował jeszcze żaden z naszych gości! A wielu próbowało – często osoby starsze od dziewczynek z „Muzycznej”. Widać zdolności artystyczne mogą iść w parze z umiejętnościami technicznymi.
Brawo! Gratulujemy.

Galeria zdjęć: Facebook.pl/Galeria


Powstał polski ECSITE

image01

Powstał polski ECSITE – organizacja instytucji zaangażowanych w rozwój nauki i edukacji

Przedstawiciele 22 instytucji non profit spotkali się dziś, 16 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik i zainaugurowali działalność ogólnopolskiego porozumienia o współpracy. Celem organizacji jest zwiększenie efektywności działań polskich centrów nauki i innych organizacji ukierunkowanych na rozwój społeczeństwa oparty na edukacji, nauce, technice i innowacji.

Środowisko skupione wokół Porozumienia ukonstytuowało się podczas organizowanych od 2007 roku konferencji Interakcja – Integracja. W spotkaniach tych biorą udział przedstawiciele centrów nauki, muzeów, instytucji, czasem niewielkich stowarzyszeń udostępniających interaktywne wystawy i organizujących wydarzenia popularyzujące wiedzę. Pomimo różnych form działania łączy nas rozbudzanie ciekawości świata, podkreślanie roli indywidualnego doświadczenia, zaangażowania, kreatywności i krytycznego myślenia. Prowadzimy nieformalną działalność edukacyjną, wspomagamy lepsze rozumienie nauki i inspirujemy dialog społeczny na temat jej roli. Zależy nam na budowaniu poczucia podmiotowości oraz odpowiedzialności.

Wspólnie mamy szansę realizować przedsięwzięcia o charakterze ogólnopolskim i rozwijać współpracę międzynarodową. Chcemy razem zabierać głos w debacie publicznej i wyznaczać wysokie standardy działań, propagować dobre praktyki i przyczyniać się do rozwoju kraju przez naukę i nowoczesną edukację.Konferencja

image01

Dnia 4 kwietnia 2013 roku odbyła się druga konferencja z cyklu „Jak ćwiczycie praktyczne umiejętności dziecka w edukacji wczesnoszkolnej.
Tym razem tematem spotkania było „Kształcenie matematyczne w edukacji wczesnoszkolnej”. Wzięło w nim udział 50 nauczycielek z Wałbrzycha oraz bliższych i dalszych okolic.
Prowadzący konferencję – pan Janusz Mulawa – przedstawił analizę kompetencji matematycznych, wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz typologię problemów wynikających z: liczenia, stosowania algorytmów, klasyfikowania i sortowania, wykonywania działań i mierzenia.
Uczestniczki otrzymały broszurę – materiał konferencyjny oraz zaświadczenia o udziale w konferencji.

Galeria zdjęć: Facebook.pl/Galeria


Święta Wielkanocne

image01

Zapraszamy dzieci i dorosłych do ExploraParku - Parku Nauki i Techniki podczas przerwy świątecznej.
Od 28 marca do 7 kwietnia bilety w promocyjnej w cenie 9,99 zł.

Terminarz przerwy świątecznej
28.03 - czynne od 9:00 do 16:00
29.03 - czynne od 9:00 do 16:00
30.03 - czynne od 10:00 do 14:00
31.03 - nieczynne
01.04 - nieczynne
02.04 - 07.04 - czynne od 9:00 do 16:00Babskie Gadanie 6

image01

Dnia 21 marca 2013 roku odbyło się już szóste spotkanie z cyklu „Babskie Gadanie!”

Temat spotkania: „Wiosennie, świątecznie, jajecznie”
W spotkaniu wzięło udział 21 Pań.

Tym razem spotkanie odbywało się przy trzech stolikach, przy których wykonywane były różne ozdoby świąteczne.
Pierwszy stolik – pod okiem i kierunkiem Ireny Kudryk – wykonywał jajka dekorowane kolorowymi wstążeczkami. Praca wymagała od Pań wiele cierpliwości i skupienia, ale efekt był piorunujący. Jajka Ewy, Eli, Doroty czy Halinki były po prostu piękne.
Przy drugim stoliku Sylwia Rekowska nauczyła swoją grupę Pań ozdabiać jajka metodą decoupage'u – cokolwiek to znaczy – a znaczy przepiękne wzory wyczarowane na jajkach z kolorowych serwetek i pomalowane lakierem. W tej grupie trudno wymienić te najpiękniejsze dzieła, bo wszystkie były wspaniałe – ale Iwona i Ewa wykonały ich najwięcej.
Trzeci stolik szył z kolorowego filcu świąteczne kurczaczki. Nad tymi pracami czuwała Jola Sokołowska – a właściwie próbowała czuwać, bo Agnieszka, która miała kierować tymi pracami nie mogła przyjść. Mimo braku zdolności plastycznych Joli, Panie wykonały całe stado pięknych, kolorowych kurczaków. Małgosia, Ania, Agnieszka, Dorota, Zosia i Bożena świetnie poradziły sobie z tym wyzwaniem.

Na kawę, herbatę i ciasteczka niewiele było już czasu, więc pogaduszki toczyły się przy wykonywaniu świątecznych ozdób.

Kolejny termin spotkania ustalony został na 25 kwietnia 2013 r.

Galeria zdjęć: Facebook.pl/Galeria


Pisali o nas

image01

Gorąco polecamy bloga pt. "Podróże z Mamą i Tatą - AKTYWNE POZNAWANIE ŚWIATA"
, gdzie niedawno odwiedzili nas jego autorzy i opisali ExploraPark

Link do artykułu: podrozezmamaitata/explorapark


Babskie Gadanie 5

image01

Temat spotkania: „Magia matematyki”.
W spotkaniu wzięło udział 15 Pań.

Spotkanie prowadziła Halinka Żywicka.
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że zaczarowała matematyką uczestniczki spotkania.
Bardzo interesująco opowiedziała o matematyce w sztuce i przyrodzie.
Pojawiły się pojęcia: perspektywa, anamorfoza, ciąg Fibonacciego, złoty podział… i – mimo że brzmią dość groźnie (no, może poza – perspektywą) – to komunikatywność Halinki i Jej pasja spowodowały, że wszystkie Panie słuchały z zainteresowaniem i zrozumieniem!!!
Zresztą nie tylko słuchały – wystarczy spojrzeć na zdjęcia ze spotkania, żeby się przekonać, że były to również „zajęcia praktyczne”. Uczestniczki spotkania zostały zaproszone również do kolorowania map – co, (dla tych którzy nie są wtajemniczeni) – jest także powiązane z matematyką!
Justyna – jako jedyna – wykonała zadanie poprawnie. Pokolorowała mapę używając tylko czterech kolorów. Otrzymała od Haliny nagrodę – bilet wolnego wstępu do ExploraParku.

Przy kawie, herbacie i ciasteczkach toczyły się dalsze rozmowy na ten – i inne tematy.

Kolejny termin spotkania ustalony został na 21 marca 2013 r.

Galeria zdjęć: Facebook.pl/Galeria


Drugi tydzień ferii

image01

Drugi tydzień ferii za nami.
W ExploraParku gościliśmy blisko 250 osób!!!
W drugim tygodniu częściej odwiedzały nas grupy zorganizowane. Dwie grupy dzieci przejechały ze Strzelec, a po jednej z Bolkowa, Pieszyc, Legnicy i Strzegomia.
Nie zabrakło również wizyt indywidualnych – były to przede wszystkim dzieci i młodzież szkolna, ale także osoby dorosłe.
Wszyscy goście doskonale się bawili. Czas spędzony w ExploraParku określały jako przyjemny i pożyteczny. Wiele osób było u nas już kolejny raz Ferie niestety już się skończyły.
Jednak ExploraPark jest czynny każdego dnia.

Serdecznie zapraszamy!!!Pierwszy tydzień ferii

image01

Pierwszy tydzień ferii za nami.
W ExploraParku gościliśmy ok. 200 osób!!!
Były to oczywiście dzieci i młodzież szkolna, ale także osoby dorosłe. Większość gości to wizyty indywidualne. Przyjechały do nas także grupy zorganizowane – z Bolesławca i Strzegomia. Wszyscy goście doskonale się bawili. Czas spędzony w ExploraParku określały jako przyjemny i pożyteczny. Wiele osób zapewniało, że odwiedzi nas powtórnie.
Serdecznie zapraszamy.
Ferie trwają do 10 lutego.Babskie Gadanie 4

image01

Temat spotkania: „Mam głos”.
W spotkaniu wzięły udział 23 Panie.

Spotkanie prowadziła Kasia Kaczan.
I tym razem spotkanie było wyjątkowe!!!
Kasia – osoba o wysokich kwalifikacjach – ujawniła również swoje talenty przywódcze oraz aktorskie. Spotkanie poprowadziła z taką pasją, że nie zostały zrobione żadne zdjęcia, a przerwa na kawę i herbatę została ogłoszona o godzinie… 20,40!
Uczestniczki spotkania dowiedziały się wiele ciekawych i ważnych rzeczy na temat głosu i mowy, a także słuchu i pamięci. Dowiedziały się także jaki jest związek głosy z kondycją całego organizmu.
Justyna – jako ochotniczka – została zdiagnozowana. I Kasia zaleciła Jej … badania tarczycy!

Przy kawie, herbacie i suszonych owocach toczyły się rozmowy na ten temat – Panie zażyczyły sobie aby jedno z kolejnych spotkań dotyczyło tego samego tematu.
Nie o wszystkim zdążyły pogadać!!!

Kolejny termin spotkania ustalony został na 28 lutego 2013 r..„Uczyć bawiąc. Czy to możliwe?”

image01

To temat wystąpienia Jolanty Sokołowskiej na III Akademii Kobiet Zainspirowanych – „Zdrowy maluch na 6!”. Mówiła ona o możliwościach wykorzystania zasobów ExploraParku do nauki poprzez zabawę. Tak przez rodziców ze swoimi dziećmi, jak i nauczycieli z uczniami.

III Akademia Kobiet Zainspirowanych zorganizowana była przez panie: Aldonę Ziółkowską-Bielewicz i Marzenę Michalec, czyli Kobiecanki. Podczas trwania Akademii można było wysłuchać wielu bardzo interesujących wystąpień – dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Zdrowia WWSZiP – dr Bogusław Bałuka – mówił o „Otyłości dzieci, a odżywianiu”, dr n. med. Grzegorz Gąszczyk, pediatra z Centrum Pulmonologii i Alergologii z Karpacza przedstawił prezentację „Alergia. Fakty i mity”, Katarzyna Tomańska, dyrektorka przedszkoli niepublicznych na Dolnym Śląsku apelowała w swoim wystąpieniu – „Od najmłodszych lat, wychowuj ku wartościom”, zaś Ewa Piątek, dyrektorka Zespołu Szkół Menadżersko- Księgowych, miała wystąpienie „Zdrowa szkoła – edukacja na 6!”

Gośćmi specjalnymi byli: Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, Izabela Katarzyna Mrzygłocka i Agnieszka Kołacz-Leszczyńska – posłanki na Sejm RP oraz Roman Szełemej – Prezydent Wałbrzycha. Niekwestionowaną gwiazdą III Akademii była Pani Dorota Zawadzka – psycholog rozwojowy, wykładowca akademicki i autorka poradników dla rodziców, znana m. in. z programu SUPERNIANIA. Wystąpienie, dotyczące „Coachingu rodzicielskiego”, poruszało ważne i trudne problemy, było wysoce merytoryczne. Jednocześnie pani Dorota Zawadzka zaprezentowała swoim słuchaczom zdolności aktorskie, żeby nie powiedzieć komediowe!

Galeria zdjęć: Facebook.pl/GaleriaBabskie Gadanie 3

image01

Temat spotkania: „Coś z niczego, czyli świątecznie, bajecznie, kolorowo”.
W spotkaniu wzięło udział 14 Pań.

Spotkanie prowadziła bHalinka Jasionowska, która pokazała jak z brystolu, serwetek i innych kolorowych różności wyczarować „cudeńka” – bombki, pawie oczka, ptaszki, gwiazdy i róże! Co prawda wytwory niektórych uczestniczek były bardzo dalekie od wzoru mistrzyni - Halinki, ale liczyły się chęci, oryginalne podejście do zadania i świetna zabawa!!! Znalazły się i takie Panie, które mają to „coś” w rękach… Irena, Małgosia, czy Ela miały się czym pochwalić!

Przy kawie, herbacie i suszonych owocach toczyły się rozmowy na temat talentu (i jego braku!) oraz na inne ciekawe i zabawne tematy.

Kolejny termin spotkania ustalony został na 31 stycznia 2013 r..

Galeria zdjęć: Facebook.pl/GaleriaTwoja Wiedza, Twoja Firma

image01

Dnia 11 grudnia 2012 roku W ExploraParku spotkali się przedstawiciele świata nauki i biznesu by dyskutować na temat poprawy jakości życia w regionie wałbrzyskim.
Projekt pt. "Twoja Wiedza, Twoja Firma" ma na celu promowanie współpracy która łączyć naukę z biznesem w obszarach związanych z strefą produktów oraz usług społecznych. W seminarium wzięło udział ponad 40 osób. Byli wśród nich pracownicy naukowi wałbrzyskich uczelni, przedstawiciele lokalnego biznesu oraz grupa studentów trzeciego roku pedagogiki PWSZ.

Więcej informacji o seminarium znajdziecie na: Walbrzych24.com/ExploraPark
Oraz w 6 minucie lokalnej Telewizji Wałbrzych: TvWalbrzych.pl/ExploraParkBabskie Gadanie 2

image01

Temat spotkania: „Profilaktyka zaczyna się od stanika”.
W spotkaniu wzięło udział 21 Pań.

W pierwszej części Ala Mikołajczyk – merytorycznie oraz bardzo interesująco – powiedziała na czym polega profilaktyka nowotworowa i dlaczego trzeba wykonywać samobadanie piersi. Pokazała też jak takie badanie wykonać poprawnie.
W drugiej części Sylwia Rekowska i Justyna Dąbrowska – merytorycznie i bardzo dowcipnie – opowiedziały o tym jak ważne jest poprawne dopasowanie biustonosza. Tak ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych.

Przy kawie, herbacie i owocach toczyły się dalsze rozmowy na ten – i inne tematy.

Kolejny termin spotkania ustalony został na 13 grudnia 2012 r.
Galeria zdjęć: Facebook.pl/GaleriaKonferencja

image01

Dnia 27 i 29 listopada 2012r. w IBK ExploraParku rozpoczęliśmy cykl konferencji pt. "Jak ćwiczyć praktyczne umiejętności dziecka w edukacji wczesnoszkolnej".
Zaczęliśmy od edukacji polonistycznej, a kolejne konferencje będą poświęcone edukacji matematycznej, przyrodniczej i technicznej.
Terminy konferencji będą publikowane na naszej stronie internetowej i będą odbywały się do końca roku szkolnego 2012/2013

download
Kliknij aby pobrać prezentacje z konferencjiBabskie Gadanie

image01

Dnia 25 października 2012 odbyło się pierwsze
spotkanie z cyklu "Babskie Gadanie!"

Temat spotkania:"Poznajmy siebie i miejsce, w którym się spotykamy"
W spotkaniu tym wzięło udział 22 Panie, które:
- przestawiły się sobie,
- dowiedziały się czym jest ExploraPark,
- ustaliły tematy i terminy kolejnych spotkań,
- pogadały przy kawie i herbacie,
- pobawiły się zabawkami.


Spotkanie prowadziła Jola Sokołowska - inicjatorka "Babskiego Gadania"

Galeria zdjęć: Facebook.pl/GaleriaXV Dolnośląski Festiwal Nauki

image01

Trzy razy gościliśmy uczestników XV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
17 października 71 uczestników z trzech placówek (MOW - Wałbrzych, Zespół Szkół Gimnazjalnych - Środa Śląska, Gimnazjum - Szczawno Zdrój) dowiedziało się "Skąd pszczoły wiedziały o dwunastościanie rombowym"
Zajęcia prowadził Janusz Mulawa

22 października 55 uczniów z 2 placówek (MOW - Wałbrzych, ZS - Miłkowice)
wysłuchano wykładu o "Fraktalach", który prowadziła pani Halina Żywicka.

24 października 65 uczniów z 3 placówek (MOW - Wałbrzych, SP Nr 5 - Wałbrzych, Gimnazjum Nr 1 - Wałbrzych) wzięło udział w zajęciach dotyczących "Mozaiki", które przeprowadziła pani Alina Madera.

Galeria zdjęć: Facebook.pl/GaleriaDrugie Spotkanie Biznesu Na Obcasach.

image01

Barbara Żurakowska – inicjatorka Biznesu Na Obcasach – już po raz drugi zorganizowała spotkanie w ExploraParku.
Jak zwykle na takim spotkaniu, Panie przedstawiały się, mówiły o prowadzonych przez siebie firmach i swoich pasjach. Dzieliły się swoimi sukcesami, ale również opowiadały o problemach, z którymi musiały sobie poradzić. Pani Halina Żywicka – animatorka ExploraParu – opowiedziała uczestniczkom o „Świecie fraktali”.
W spotkaniu wzięło udział ponad 20 Pań, które – poza prowadzeniem biznesowych rozmów – doskonale się u nas bawiło.

Radio Wrocław: Kobiety biznesu łączą siły
Galeria zdjęć: KliknijKonferencja "Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym"

image01

we Wrocławiu odbyła się konferencja "Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym".

Organizatorem konferencji był ORE - Ośrodek Rozwoju EdukacjiW konferencji tej wzięło udział 140 osób, większość to przedstawiciele Szkół Odkrywania Talentów oraz Miejsc Odkrywania Talentów. ExploraPark - Park Nauki i Techniki jest takim miejscem, stąd nasz udział w konferencji.
Pani prof. dr hab. Beata Dyrda z Uniwersytetu Śląskiego w wykładzie "Organizacja kształcenia uczniów zdolnych w kontekście systemowych rozwiązań w pracy z uczniem zdolnym" mówiła między innymi o tym, jak znaleźć ucznia zdolnego. Nauczyciel, kierując się intuicją, obserwując uczniów w sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych, odkrywa zainteresowania i zdolności uczniów. Wśród możliwych do stosowania strategii nauczyciela Pani Profesor wymieniła wycieczki edukacyjne. Warto więc zorganizować taką wycieczkę do ExploraParku.
Wzięliśmy również udział w tematycznej sesji moderowanej - "Elementy systemowych rozwiązań w pracy szkół z uczniami zdolnymi", którą prowadziła Pani Katarzyna Zawadzka, dyrektor Gimnazjum nr 13 we Wrocławiu.Wręczenie nagród

image01

Dnia 26 maja 2012 roku w ExploraParku - Parku Nauki i Techniki w Wałbrzychu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Pierwszej Edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Matematyczna Siłownia Umysłowa". Na uroczystość przybyło 13 laureatów konkursu wraz z opiekunami - niekiedy były to całe rodziny. Jedno z dzieci przyjechało aż z Wielkopolski, pozostałe z Dolnego Śląska. Podczas uroczystości prezentowane były zdjęcia z wycieczki do Paryża jednego ze zwycięzców konkursu. Prezentowane też były nagrodzone prace w kategoriach: Artysta, Poeta, Grafik komputerowy uczestników, którzy przybyli na uroczystość. Nagrody odebrali również zwycięzcy w kategorii Znak zodiaku. Laureaci konkursu i ich opiekunowie wyrażali zadowolenie ze spotkania oraz z udziału w pierwszej edycji konkursu. Zapewniali także, że wezmą udział w drugiej edycji "Matematycznej Siłowni Umysłowej".

Galeria zdjęć: Facebook.com/ExploraParkMatma jest ciekawa

image01

O tym, że matematyka i inne nauki ścisłe nie muszą być trudne i nudne, można przekonać się odwiedzając ExploraPark - Park Nauki i Techniki. Obiekt ten, po kilku latach działalności na terenie Wałbrzycha, na stałe zagościł w siedzibie przy ul. Moniuszki 66. A nowa odsłona ExploraParku prezentuje znacznie więcej możliwości i atrakcji niż dotychczas.

ExploraPark to projekt edukacyjny, który ma za zadanie przekazać, głównie dzieciom i młodzieży, w ciekawy sposób wiedzę z zakresu nauk ścisłych poprzez prezentacje multimedialne, specjalne "zabawki" i programy edukacyjne.

- Pomysł na powstanie ExploraParku zrodził się jeszcze w latach 90. Pierwowzorem był dla nas paryski Parc de la Vilette. Taka forma edukacji, poprzez interaktywne gry i zabawy, wydała nam się niezwykle ciekawa - wyjaśnia Janusz Mulawa, prezes zarządu Instytutu Badania Kompetencji, stowarzyszenia które zarządza obiektem. - Uznaliśmy, że należy nie tylko badać rozwó³j uczniów, czym zajmowaliśmy się dotychczas, ale sprzyjać także rozwojowi kompetencji - dodaje.

Oferta ExploraParku skierowana jest nie tylko do zorganizowanych grup szkolnych szkół podstawowych i gimnazjalnych, dla których przygotowano specjalne lekcje podzielone na cztery bloki tematyczne. Park otwarty jest także dla klientów indywidualnych, tak więc każdy może przyjść i przekonać się na własne oczy, jak matematyka czy fizyka towarzyszą nam w życiu codziennym. Do dyspozycji odwiedzających są liczne instalacje i urządzenia, dzięki czemu każdy powinien znaleźć dla siebie coś, co go zafascynuje.

Ƅ…ródło artykułu: walbrzyszek.com
Galeria zdjęć: Facebook.com/ExploraPark
Współpraca:
Politechnika Wrocławska Teatr Dramatyczny Muzeum Wałbrzych Hotel

Facebook: